Koksartrozė – degeneracinė klubo sąnario liga

Koksartrozė – degeneracinė klubo sąnario liga

Klubo sąnario artrozė, dar kitaip vadinama koksartroze – viena dažniausių klubo sąnario funkcijos sutrikimą sukeliančių ligų, kurios negydant ilgainiui prastėja ne tik pažeisto, tačiau ir aplinkinių sąnarių būklė, mažėja mobilumas ir yra apribojama įprastinė kasdienė veikla. Kartu tai yra ir itin apgaulinga liga, kadangi retas pajautęs klubo sąnario skausmą gali pagalvoti, kad tai būtent pirmieji sąnario artrozės simptomai.

Osteoartrozė yra dažniausia degeneracinė, neuždegiminė, nežinomos etiologijos sąnarių liga, pasireiškianti progresuojančiu vieno ar daugiau sąnarių pažeidimu, kuriam būdingi sąnarinės kremzlės pokyčiai. Dėl per didelio sąnario kremzlės susidėvėjimo, ilgalaikių pasikartojančių judesių ir nuolatinės sąnario apkrovos sąnario kremzlė supleišėja, sutrinka sąnario funkcija. Sąnarys tampa skausmingas ne tik nedidelio fizinio krūvio, bet ir ramybės metu.
Artrozės paveiktas klubo sąnarys tampa skausmingas ir sustingęs, įprasta kasdienė veikla darosi vis sudėtingesnė, sunku pasilenkti užsirišti batus, atsistoti nuo kėdės ar net eiti trumpus atstumus.

Skirstymas ir atsiradimo priežastys
Savo ruožtu artrozė yra skirstoma į pirminę ir antrinę. Pirminė artrozė dar vadinama idiopatine, kurios kilmė nėra žinoma ir į antrinę, kuri atsiranda dėl patirtos traumos ar įgimtų vystymosi sutrikimų. Pagrindinės klubo sąnario artrozės atsiradimą skatinančios priežastys yra viršsvoris, ankstesnės klubo sąnario traumos, raumenų silpnumas bei genetika.

Simptomai
Dažniausias artrozės paveikto klubo sąnario simptomas yra skausmas, kuris atsiranda palaipsniui ir kaskart tampa vis stipresnis. Skausmas ir sąnario sustingimas gali būti stipresnis ryte, ypač žengiant pirmuosius žingsnius atsikėlus iš lovos ar po poilsio. Bėgant laikui skausmas gali pasireikšti ir poilsio metu.

Esant klubo sąnario artrozei skausmas gali plisti į kirkšnies, sėdmenų ar šlaunų sritį. Skausmas paūmėja aktyvios veiklos metu, kuri ilgainiui tampa ribota. Sąnario sustingimas apsunkina judėjimą, tampa sudėtinga eiti, pakinta eisena. Judesio metu sąnarys gali „užsirakinti“. Sumažėja klubo sąnaryje galimų judesių amplitudė, atsiranda šlubčiojimas.

Konservatyvus gydymas
Kai koksartrozė nėra stipriai pažengusi ir nesukelia itin didelio diskomforto yra taikomas konservatyvus gydymas, palengvinantis simptomus. Pirmiausiai yra rekomenduojama sumažinti veiklas, sukeliančias dideles apkrovas klubo sąnariui kaip pavyzdžiui, lipimas laiptais. Taip pat vertėtų bėgimą, futbolą, teniso žaidimą ir kitas klubo sąnariui sudėtingas veiklas pakeisti į mažesnes apkrovas sukeliantį sportą kaip plaukimas ar važiavimas dviračiu.

Taip pat svarbu atlikti mankštas ir kineziterapinius pratimus, kadangi individualių pratimų dėka galite sumažinti sąnarių sustingimą, palaikyti sąnario judesio amplitudę bei pagerinti lankstumą.

Tuo atveju, jei sąnarys yra itin skausmingas, apkrovas tenkančias klubo sąnarui galima sumažinti naudojant pagalbines priemones t.y. lazdeles, ramentus, vaikštynę ir kt.

Chirurginis gydymas
Pagrindinė indikacija operaciniam gydymui yra skausmas tad, jei jis tampa nebepakeliamas ir jokios konservatyvaus gydymo priemonės nepadeda yra atliekama sąnario endoprotezavimo operacija. Tai chirurginis ligos ar traumos pažeistų klubo sąnario komponentų pakeitimas dirbtiniais implantais. Endoprotezavimo operacijos skiriasi apimtimi ir implantų tipais, todėl yra išskiriami du pagrindiniai endoprotezų tipai t.y. totalinis ir subtotalinis endoprotezas. Dažniausiai atliekamos totalinio endoprotezavimo operacijos.

Taikant totalinį endoprotezavimą abi susidėvėjusios sąnario struktūros pakeičiamos naujomis. Operacijos metu susidėvėjusi šlaunikaulio galva yra pakeičiama nauju metalinės ar keramikinės struktūros implantu, tvirtinamu prie metalinio į šlaunį įkalto stiebo. Tuo tarpu gūžduobė pakeičiama polietileniniu ar metaliniu implantu su polietileniniu įdėklu. Endoprotezas tvirtinamas naudojant specialaus cemento mišinius arba paprastu becementiniu būdu. Kai kuriais atvejais protezas gali būti tvirtinamas ir mišriu dar kitaip vadinamu hibridiniu būdu, kuomet viena protezo dalis tvirtinama be cemento, o kita su cemento pagalba.

Pacientams po klubo sąnario endoprotezavimo operacijos griežtai draudžiama kryžiuoti kojas, atlikti vidinę kojos rotaciją t.y. sukti ją į vidų, lenkti koją per klubo sąnarį daugiau nei 90° kampu, rotuoti per liemenį ir kelti sunkų svorį.

Po klubo sąnario endoprotezavimo operacijos, gydymas nesibaigia. Toliau seka adaptacinis laikotarpis, kuomet pacientas su slaugytojų bei kineziterapeutų pagalba stengiasi apsiprasti su nauju sąnariu ir adaptuotis prie kitokio, jau neskausmingo judėjimo.

ŠALTINIAI:
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/osteoarthritis-of-the-hip/
https://www.healthline.com/health/arthrosis-vs-arthritis#symptoms

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.