Grįžti į straipsnių sąrašą

Baleto įtaka pėdoms

Baleto įtaka pėdoms

Baletas nėra įsivaizduojamas be dailių balerinų ir nuostabių jų dėvimų puantų, tačiau nepaisant dailios šių baleto batelių išvaizdos, visos baleto šokėjų patiriamos traumos ir yra susijusios su puantų dėvėjimu. Puantai, iš pirmo žvilgsnio galintys pasirodyti švelnūs ir lankstūs iš tiesų yra neįtikėtinai tvirti. Priekinė puanto dalis yra

tarsi maža dėžutė, pagaminta iš medžiagos, kartono, popieriaus bei sutvirtinta klijais tam, kad baleto šokėjai galėtų išlaikyti balansą judėdami ant pirštų galų. Deja, puantų grožis nėra toks pat malonus ir draugiškas pėdoms.

Baletas reikalauja, kad pėda gebėtų ilgą laiką būti maksimalioje plantarinės fleksijos pozicijoje, kuri yra visiškai priešinga anatominei žmogaus pėdos padėčiai. Dėl šios priežasties baleto šokėjai turi treniruotis metų metus, kad būtų užtikrinti, jog jų pėdos ir čiurnos yra pajėgios išlaikyti visą šokio metu tenkančią įtampą ir tinkamai balansuoti kai visas kūno svoris tenka būtent kojų pirštams.

Tačiau repeticijų ir pasirodymų metu dėvėdami ankštus šokių batelius be skliautų atramos, pėdai tinkamos formos ir atlikdami didelių amplitudžių, nuolatinius pasikartojančius judesius vargu ar galime tikėtis, kad tai niekaip nepaveiks pėdų bei viso judamojo aparato. Nors baleto šokėjai, kaip ir kiti atletai, yra linkę nekreipti dėmesio į skausmą, problema visgi išlieka, o ilgai delsiant dažnai tampa dar rimtesnė.

Problemos su kuriomis susiduria baleto šokėjai prasideda ties nutrintais kojų prištais, pajuodusiais nagais, nuospaudomis, pėdų, čiurnų ir blauzdų skausmais, o kadangi profesionalūs šokėjai su puantais praleidžia labai daug laiko, šios nedidelės problemos gali virsti labai rimtais pėdų sužalojimais:

• Sezamoiditas – tai po metatarsofalanginiu sąnariu esančių, į sausgyslę įsiterpusių dviejų sezamoidinių kauliukų uždegimas, kuris atsiranda kai dėl per didelių apkrovų įplyšta sausgyslė.

• Hallux limitus ir hallux rigidus. Nuolatinė kojos nykščio įtampa gali lemti šio piršto sustingimą. Šokio metu nykščiui tenkančios apkrovos sukelia MTC sąnario uždegimą, kuris ilgainiui pereina į sąnario sustingimą ir judesių amplitudės sumažėjimą. Dėl jaučiamo skausmo šokėjai stengiasi labiau remtis lateraline pėdos dalimi t.y. krūvis labiau perkeliamas ant kitų kojos pirštų.

• Hallux valgus - tai kaulo iškyšulys medialinėje MTC sąnario pusėje, atsirandantis kai kojos nykštys yra priverstinai spaudžiamas link kitų pirštų. Dėl to sąnario galva labiau išsišauna ir tampa išraiškingiau matoma. Dalinai Hallux valgus padėtis gali būti paveldima.

• Mortono neuroma – tai tarp trečiojo ir ketvirto padikaulio praeinančio nervo padidėjimas ir užspaudimas, pasireiškiantis dilgčiojimu ir deginimu ties padikaulių galvutėmis. Taip nutinka dėl didelių apkrovų, kurios tenka priekinei pėdos daliai šokio metu bei itin siaurų puantų, kurie suspaudžia kojos pirštus ir padikaulius.

• Plantarinis fascitas. Plantarinė fascija tai fibrozinės kilmės juosta, jungianti kulną ir pamatinius pirštakaulius. Priklausomai nuo atliekamo pėdos judesio, fascija įsitempia ir atsipalaiduoja, todėl kai nėra skliautus palaikančios atramos, ji nuvargsta ir yra pertempiama. Tokiu atveju ties kulnu esančioje ploniausioje plantarinės fascijos vietoje atsiranda skaidulų įplyšimai, kur formuojasi uždegimas.

• Stresiniai lūžiai. Baleto šokėjai dėl neįprastos pėdoms pozicijos dažniausiai susiduria su antrojo padikaulio ir šokikaulio lūžiais. Šokant su puantais pėda yra maksimalioje plantarinėje fleksijoje ir pagrindinis jėgos perdavimas į pirštus vyksta per šokikaulį, todėl jis yra stipriai traumuojamas. Taip pat judesio metu didžiulės apkrovos tenka ir antrajam padikauliui, kuris dažnai nesugeba atlaikyti jam tenkančio krūvio, todėl atsiranda mikroįskylimai, kurie dėl didesnės nei įprastai pėdoms tenkančios apkrovos komplikuojasi į stresinį lūžį.

• Achilo tendinitas. Achilo sausgyslė – tai bendra dvilypį, plekšninį ir padinį blauzdos raumenis jungianti sausgyslė, kurios dėka baleto šokejai gali šokti ant pirštų galų. Atliekant releve judesį (pasistiebimą ant pirštų) ir nenuleidžiant kulno žemyn, sausgyslė yra įtempiama ir nuolat dirginama, todėl atsiranda skaidulų įplyšimai, kur formuojasi uždegimas.


ŠALTINIAI
1. https://www.footdynamics.com/your-feet/articles/ballet-dancers/
2. https://lermagazine.com/article/pointe-shoes-complicate-biomechanics-of-ballet
3. https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/09/13/how-ballet-can-damage-your-feet/
4. https://www.theballetblog.com/portfolio/flat-feet-and-pointe-shoes/

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.