Grįžti į straipsnių sąrašą

Kompresinės kojinės

Kompresinės kojinės Kompresinės kojinės - tai vienas iš kompresinės terapijos būdų

Kompresinės kojinės - tai vienas iš kompresinės terapijos būdų, užtikrinančių veninių kojos opų, venų hipertenzijos, edemos, veninės stazės bei chroninių venų pažeidimų gydymą. Pagrindinis šio gydymo principas yra audinių,supančių pažeistą sritį apspaudimas, o bendras kompresinės terpijos tikslas – sumažinti venų išsiplėtimą pažeistoje srityje, sumažinti galūnių tinimą iki minimalaus ir taip pat išlaikyti tinkamą slėgį apatinėje galūnėje nuo kojų pirštų galų iki kelių tokiu būdu siekiant užtikrinti  kraujo sugrįžimą į širdį.

Rūšys:

Kompresinės kojinės gali būti profilaktinės, naudojamos įvairių kojų venų pažeidimų prevencijai žmonėms, praleidžiantiems didžiąją dienos dalį ant kojų bei gydomosios, skirtos stiprioms apatinės galūnės edemoms, veninei stazei ir kitiems pažeidimams gydyti.

Veikimo principas:

Kompresinių kojinių gamyba paremta kompresijos gradavimo principu. Tai paaiškinti galima paprastu ir visiems lengvai suprantamu reiškiniu – gravitacijos jėga. Kai ilgai stovime, gravitacijos jėga stipriausiai slegia kojų kraujagysles. Slėgis mažėja kylant į virštų t.y. labiausiai slegiama čiurnų sritis ir kylant į viršų slėgis mažėja. Būtent pagal tai skiriasi ir kompresinių kojinių išmezgimas, lemiantis stipresnį apspaudimą čiurnų srityje ir palaipsniui mažėja kylant į virštų. Šio mechanizmo dėka pasipriešinama gravitacijos jėgai ir yra užtikrinamas efektyvus limfos nutekėjimas ir kraujo grįžimas į širdį.

Dėvėjimas:

Kompresines kojines rekomenduojama užsimauti iškart atsikėlus ryte, siekiant užkirsti kelią kojų tinimui, o nusimauti nakties metu.

Ką reikia žinoti perkant kompresines kojines?

Perkant kompresines kojines svarbu pasirinkti tinkamą dydį. Paprastai jos parenkamos pagal blauzdos matmenis, tad jei palnuojate pirkti kompresines kojines, geriausia apimtis išsimatuoti atsikėlus ryte, kol kojose dar neatsirado tinimas. Kitu atveju, galite gauti netikslius matmenis ir įsigyti netinkamo dydžio kompresines kojines, kurios negalės tinkamai atlikti savo funkcijos.

Kitas svarbus dalykas – jums tinkama kompresija. Profilaktines kojines galite pasirinkti patys, tačiau, jei jums reikalingos gydomosios kompresinės kojinės, turite pasitarti su savo gydytoju, kad atsižvelgiant į jūsų kojų venų būklę būtų parinkta tinkama kompresinė klasė.

Dažniausiai išskiriamos trys pagrindinės kompresinės klasės: profilaktinė, I ir II gydomoji kompresinė klasė.

  • Profilaktinė kompresinė klasė atitinka 10-14 mm/Hg apspaudimo lygį ir yra profilaktiškai taikomos žmonėms dirbantiems stovimą ar sėdimą darbą, taip pat dėvimos nėštumo metu bei keliaujant.
  • I kompresinė klasė atitinka 15-21mm/Hg apspaudimo lygį. Taikomos esant kojų sunkumui, nuolatiniam nuovargiui, nestipriai išreikštoms edemoms, lengvo laipsnio varikozei, taip pat po skleroterapijos, venų varikozės chirurginio gydymo ar profilaktiškai nėštumo metu esant lengvo laipsnio varikozei.
  • II kompresinė klasė atitinka 22-35 mm/Hg apspaudimo lygį ir yra priskiriama stipriai kompresijai. Ji taikoma nėštumo metu esant sunkesnei venų varikozei, po giliųjų venų trombozės, pasireiškus  limfoedemai, lipoedemai,  esant būklei po paviršinio ar giliojo tromboflebito bei po chirurginio venų ar veninių opų gydymo.

Šaltiniai:

https://www.textileebook.com/2019/05/science-of-compression-bandages-bipin.html

https://www.healthline.com/health/compression-socks-benefits

Nežinote, ką pasirinkti? Pasitarkite su specialistu

GAUKITE IŠSAMIĄ KONSULTACIJĄ TELEFONU +370-685-60010

Taip pat internetu galite rezervuoti laiką vizitui pas mūsų specialistus.
Jurgita Leparskienė
Jurgita Leparskienė
Kinezeterapeutas
Igoris Vyšniauskas
Igoris Vyšniauskas
Pediatras, Ortopedas - protezuotojas
Raminta Šukytė
Raminta Šukytė
Kinezeterapeutas
Raimundas Lapėnas
Raimundas Lapėnas
Ortopedas traumotologas

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą specialistui

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.