Grįžti į straipsnių sąrašą

Stenozuojantis tenosinovitas

Stenozuojantis tenosinovitas

Stenozuojantis tenosinovitas dar žinomas kaip spragsintis pirštas, kartais dar vadinamas ir spragsinčiu nykščiu. Sausgyslės, kurios lenkia pirštus lengvai slysta kanale, sudarytame iš aplinkinių raiščių laikančių sausgysles greta kaulo. Spragsintis pirštas atsiranda kai piršto sausgyslė sustorėja ir nebepralenda pro raiščių kanalą.

Nedidelis lenkiamosios sausgyslės proksimalinės srities uždegimas, sukelia distalinės sausgyslės srities tinimą ir spazmą (stenozę), dėl kurio sutrikdomas sklandus sausgyslės slydimas. Tampa sudėtinga bei skausminga ištiesti sulenktą pirštą. Maždaug skersinės delno raukšlės srityje galima užčiuopti guzelį, kuris spustelėjus yra skausmingas. Pacientui sulenkus pirštą bandant jį ištiesti sausgyslė nebegali lengvai praslysti pro raiščių kanalą ir užstringa tam tikroje pozicijoje, todėl neretai pirštą tenka ištiesti pasyviai kitos rankos pagalba. Judesio metu girdimas spragtelėjimas, kadangi sausgyslė strigdama už raiščių kanalo visgi „peršoka“ į kitą kanalo pusę, tačiau sunkesniais atvejais piršto ištiesti gali ir nepavykti. Dažniausiai stenoziojantis tenosinovitas pasireiškia ties trečiu ar ketvirtu rankos pirštu, delniniuose pirštų sąnariuose (MCP).

Priežastys
• Traumos
• Infekcijos
• Reumatologinės
• Uždegiminės
• Įgimtos

Gydymas
Spragsinčio piršto gydymui taikomi metakarpofalanginio (MCP) sąnario įtvarai. Pirštas imobilizuojamas nuo 10 iki 15 laipsnių lenkimo pozicijoje maždaug 6 savaitėms, paliekant laisvai judėti distalinius pirštų sąnarius.
Simptomų palengvinimui yra taikomos ilgo veikimo kortikosteroidų injekcijos, kurių dėka sumažinamas uždegimas. Taip pat yra naudinga atlikti pirštų sąnarių judesių amplitudės didinimo pratimus, kadangi mankštinat pirštą yra išvengiama kontraktūrų susidarymo.
Pacientams, kuriems nepadeda konservatyvūs gydymo būdai yra taikomas chirurginis gydymas. Jo metu perpjaunamas raiščių suformuotas kanalas, pro kurį sausgyslė negali lengvai praslysti ir tokiu būdu yra atstatomas pilnas piršto judesys.

 

Šaltiniai:
1. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B978032335479000043X?scrollTo=%23hl0001472

 

Nežinote, ką pasirinkti? Pasitarkite su specialistu

GAUKITE IŠSAMIĄ KONSULTACIJĄ TELEFONU +370-685-60010

Taip pat internetu galite rezervuoti laiką vizitui pas mūsų specialistus.
Jurgita Leparskienė
Jurgita Leparskienė
Kinezeterapeutas
Igoris Vyšniauskas
Igoris Vyšniauskas
Pediatras, Ortopedas - protezuotojas
Raminta Šukytė
Raminta Šukytė
Kinezeterapeutas
Raimundas Lapėnas
Raimundas Lapėnas
Ortopedas traumotologas

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą specialistui

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.