Blauzdos raumenų skausmas

Blauzdos raumenų skausmas

Staiga atsiradęs blauzdos skausmas verčia mus galvoti, jog tai yra raumens patempimo pasekmė, tačiau ar iš tikrųjų blauzdos raumens skausmą gali sukelti tik tai? Blauzdos raumens skausmą gali lemti ir kitokios priežastys kaip pavyzdžiui kojų venų trombozė, mėšlungis, raumens sumušimas, Beikerio cista bei Achilo sausgyslės patempimas ar plyšimas, todėl tam tikrais atvejais į blauzdos skausmą nereiktų numoti ranka.

Kas yra blauzdos patempimas?

Blauzdos raumens patempimas pasireiškia kai užpakalinei blauzdos grupei priskiriami raumenys patiria didesnį tempimą nei pajėgia atlaikyti. Šie raumenys dažniausiai patempiami sporto metu pavyzdžiui bėgiojant ar kitokios veiklos metu kai staigiai keičiama kojų padėtis.


Blauzdos raumenų patempimo laipsniai

Pirmojo laipsnio blauzdos patempimas apima smulkius raumens skaidulų mikro įplyšimus. Paprastai tai itin neapsunkina vaikščiojimo ar bėgimo, tačiau raumuo gali būti skausmingas. Gijimas trunka apie vieną dvi savaites.
Antrojo laipsnio blauzdos raumenų patempimas lemia didesnius raumens skaidulų plyšimus, jaučiamas stiprus skausmas, todėl yra apribojama atliekama veikla ir dažniausiai ją tenka visiškai nutraukti. Raumens funkcijos atsigavimo laikotarpis trunka nuo penkių iki aštuonių savaičių po traumos.
Trečiojo laipsnio patempimas yra stipriausias, kadangi jo metu blauzdos raumenys stipriai patempiami ar net visiškai nutraukiami. Kai kuriais po trečiojo laipsnio blauzdos raumenų patempimo ar plyšimo yra reikalinga chirurginė operacija. Atsigavimo laikotarpis trunka apie tris keturis mėnesius.

Gydymas

Pirmas tris - penkias dienas po blauzdos raumenų patempimo gydymui yra taikomas PRICE metodas:

• P(angl. protection), apsauga – reikia apsaugoti pažeistą vietą nuo pakartotinio traumavimo;
• R(angl. rest), ramybė – itin svarbu suteikti pažeistam raumeniui ramybę ir griežtai nutraukti bet kokią veiklą, kuri sukelia skausmą: bėgimas, šuoliukai ar svorių kilnojimas. Svarbu neužsiimti sportu tol, kol yra jaučiamas skausmas.
• I(angl. ice), šaldymas – rekomenduojama blauzdą šaldyti po 15-20 min. 4-8 kartus per dieną tam, kad sumažinti skausmą ir tinimą. Svarbu išvengti tiesioginio ledo ir odos kontakto, todėl priėš dedant ledą ant pažeistos vietos, pirmiausiai jį reikia įvynioti į kokį nors audinį.
• C (angl. compression), kompresija –padeda mažinti tinimą (tinka elastinis bintas ar KOMPRESINĖS KOJINĖS), taip pat kompresija padeda palaikyti efektyvią kraujotaką.
• E (angl. elevation), pakėlimas – traumuotą galūnę laikyti pakėlus virš širdies lygio tokiu būdu siekiant sumažinti tinimą.

Priklausomai nuo pažeidimo sunkumo, raumens atsistatymui gali būti rekomenduojama reabilitacija su kineziterapeuto sudaryta pratimų programa. Praėjus ūmiam skausmui dažniausiai rekomenduojama atlikti pasyvaus tempimo pratimus, kurių metu raumuo laikomas ištemptas pasinaudojant kita savo kūno dalimi arba kito žmogaus pagalba.
Kai raumuo sugyja, rekomenduojama atlikti reguliarius blauzdos raumens tempimo ir judesių amplitudės didinimo pratimus ir taip sustiprinti raumenį.

Atliekant savimasažą tikslinga naudoti VOLĄ, kadangi voluojant traumuotą vietą aktyvinama kraujotaka ir yra sumažinamas pažeistoje vietoje besiformuojantis randas.

Po blauzdos raumenų pažeidimo itin svarbu atlikt Achilo sausgyslės tempimo pratimus, kurių dėka sumažinama pakartotinio pažeidimo rizika.

Svarbu pabrėžti, kad po blauzdos raumenų plyšimo ir reabilitacijos į kasdienę veiklą ar sportą reikia sugrįžti palaipsniui. Kitu atveju po traumos dar nevisiškai sugiję ir funkciją atgavę raumenys gali patirti pakartotinę traumą.

Kitos blauzdos raumenų skausmo priežastys

Blauzdos raumenų skausmas nėra tik raumenų patempimo pasekmė. Neretai tai gali būti ir susijęs su kitomis būklėmis:
Raumenų mėšlungis yra kur kas mažiau skausmingas nei raumeninių skaidulų įplyšimas, trunka neilgai, tačiau gali būti pakankamai stiprus ir net palikti mėlynę.
• Blauzdos raumenų skausmas gali būti giliųjų venų trombozės pasekmė. Kartu su aštriu skausmu pasireiškia tinimas, karštis bei paraudimas. Kojų venų trombozė yra svarbi būklė į kurią būtina reaguoti, kad išvengti rimtų pasekmių.
Beikerio cista – tai skysčio pripildytas maišelis, paprastai susiformuojantis artrito pažeisto kelio sąnario pasekmė. Ji gali sukelti bendrą silpnumą, tinimą ar blauzdos skausmą.
Achilo sausgyslės patempimas ar plyšimas. Achilo sausgyslė jungia du pagrindinius blauzdos užpakalinės grupės raumenis prie kulno. Patyrus Achilo sausgyslės patempimą ar plyšimą, sukeliamas stiprus skausmas ties užpakaliniu kulno paviršiumi. Pažeidus Achilo sausgyslę siekiant išvengti papildomo pažeistos vietos tempimo rekomenduojama kurį laiką nešioti ĮTVARĄ ar /ir  specialias PAKULNES. Po traumos dažnai vengiama pilnai priminti pėdą ir dėl šių priežasčių sutrumpėja blauzdos raumenys, atsiranda įtampa ir skausmas.

ŠALTINIAI:

https://www.healthline.com/health/calf-pain#sciatica
https://www.verywellhealth.com/causes-of-calf-pain-and-treatment-options-2549387

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.