Grįžti į straipsnių sąrašą

Girnelės chondromaliacija

Girnelės chondromaliacija

Girnelės chondromaliacija dar žinoma kaip „bėgiko kelis“ – tai būklė, kai girnelės sąnariniame paviršiuje esanti kremzlė praranda savo įprastą standumą ir suminkštėja. Ši būklė

dažniausiai pasireiškia jauniems, aktyviai sportuojantiems žmonėms, tačiau gali atsirasti ir vyresnio amžiaus žmonėms, turiniems kelio sąnario artritą.

Kas sukelia girnelės chondromaliaciją?
Normaliai girnelė lokalizuojasi prieš kelio sąnarį. Kai koja yra lenkiama per kelio sąnarį, nugarinė girnelės pusė (t.y. sąnarinis paviršius) slysta per šlaunikaulio kremzlę. Sausgyslės ir raiščiai pritraukia girnelę prie keturgalvio šlaunies raumens ir blauzdikaulio ir užtikrina sklandų girnelės slydimą. Kai visi šie komponentai nustoja skladžiai veikti kartu, tai gali lemti girnelės trintį su šlaunikauliu.

Pirminis sąnarinių kremzlių pokytis atsiranda tuomet kai pakinta pagrindinė kremzles sudaranti pagrindinė medžiaga ir kolageninės skaidulos. Pirmiausiai pažeidžiami gilieji kremzlės sluoksniai ir dėl to pažeidimas būna nei apčiuopiamas nei matomas, o pačios kremzlės viršus lygus ir nepažeistas. Tai yra visiškai priešingi simptomai osteoartritui, kadangi šios ligos atveju pradiniai kremzlės pokyčiai atsiranda paviršiniuose sluoksniuose ir yra lengvai nustatomi.

Simptomai
Ši būklė dažniausiai pasireiškia skausmu kelio sąnario srityje, ypač atliekant judesius t.y. blauzdos lenkimą ir tiesimą kelio sąnaryje. Skausmas gali paūmėti po ilgo sėdėjimo, vaikščiojimo ar užsiimant aktyvia fizine veikla, kurios metu kelio sąnariui tenka didelis spaudimas.

Yra 4 stadijos apibūdinančios girnelės chondromaliaciją arba „bėgiko kelį“:
1 stadija – minimalūs sąnarinės kremzlės pokyčiai. Kremzlė gali turėti tam tikrose vietose lokalizuotus suminkštėjimus, kurie yra minimaliai išreikšti arba visai nepastebimi kremzlės paviršiuje.
2 stadija – sąnarinių kremzlių minkštėjimas kartu su pakitusiomis sąnarinių paviršių charakteristikomis. Paprastai tai rodo audinių degeneracijos pradžią.
3 stadija – rodo intensyvų kremzlių retėjimą kartu su bendrai pablogėjusia aplinkinių audinių būkle.
4 stadija – pati sudėtingiausiai girnelės chondromaliacijos būklė, rodanti, kad kremzlinis audinys yra suiręs ir yra prasidėjusi kaulinio audinio erozija.

Girnelės chondromaliacijos priežastys
Pagrindiniai faktoriai lemiantys kremzlės irimą gali būti skirstomi į dvi dalis t.y. biomechaniniai ir biocheminiai.

Biomechaniniai:
Ūmią girnelės chondromaliaciją sukelia:
• Girnelės dislokacija su kremzlės pažeidimu ar girnelės lūžiu
• Tiesioginė girnelės trauma
• Girnelės lūžis, kurio pasekoje atsirado inkongruentiški (neatitinkantys) paviršiai

Lėtinę girnelės chondromaliaciją sukelia:
• Girnelės grįžtamas dalinis panirimas arba visiška dislokacija
• Padidėjęs keturgalvio šlaunies raumens tvirtinimosi kampas

Biocheminiai:
• Reumatoidinis artritas
• Periferinis sinovitas
• Sepsis ir sukibimai
• Pasikartojanti hemartrozė (kraujas sąnaryje)
• Intrasąnarinės kortikosteroidų injekcijos
• Per ilgai trunkanti imobilizacija
• Pirminis osteoartritas

Gydymas
Girnelės chonromaliacijos gydymas labiausiai priklauso nuo sąnarnių paviršių pokyčius sukėlusios priežasties. Dažniausiai taikomas pirminis konservatyvus gydymas, apimantis nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, pratimai keturgalvio šlaunies raumens stiprinimui ir hamstringų tempimui. Taip pat taikomas kinezioteipavimas ir naudojami specialūs ORTOPEDINIAI KELIO ĮTVARAI padedantys imobilizuoti kelio sąnarį bei girnelę ir tokiu būdu mažinantys mechaninį spaudimą tenkantį kelio sąnariui. Taip pat rekomenduojama vengti įtūpstų, pritūpimų ir patartina vengti treniruočių ant nelygaus reljefo.
Girnelės chondromaliacija gali būti gydoma ir operaciniu būdu. Dažniausiai yra atliekamos atrtroskopinio pobūdžio operacijos, kurių metu siekiama kiek įmanoma labiau išsaugoti kremzlę ir užtikrinti tolimesnės degeneracijos prevenciją.

Šaltiniai:
1. https://www.healthline.com/health/chondromalacia-patella#diagnosis
2. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9780323374620000458?scrollTo=%23hl0006388

Negalavimą padeda spręsti

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.