Osgudo - Šlaterio liga - tai viena dažniausiai pasitaikančių kelio sąnario skausmą sukeliančių ligų paaugliams. Skausmas ir uždegimas atsiranda žemiau kelio sąnario ties

sritimi, kur girnelės savasis raištis (keturgalvio šlaunies raumens sausgyslės tęsinys) tvirtinasi prie blaudzikaulio šiurkštumos.

Ši būklė yra blaudikaulio viršutinės dalies kaulėjimo sutrikimas ir labiausiai būdinga paaugliams todėl, kad paauglystės laikotarpiu kaulai, raumenys, sausgyslės ir visos kitos judamojo aparato struktūros sparčiai auga ir keičiasi. Esant normaliam augimui kaulai ilgėja ties kaulinių plokšelių sritimis, kurios yra išsidėstę ilgųjų kaulų galuose esančiose kremzlėse. Kai vaiko kūnas baigia formuotis ir kaulai pilnai užauga, augimo plokštelės sukietėja ir tampa kietu kaulu. Tačiau sergantiems šia liga dėl nuolatinių pasikartojančių judesių sukeliamų traumų ties kaulinėmis plokštelėmis atsiranda uždegimas. Dėl šios priežasties, tokiems vaikams kaulo formavimasis baigiasi su papildomu gumbu blaudzikalio šiurkštumos srityje, kur tvirtinasi savasis girnelės raištis. Labiausiai ši būklė paplitusi tarp didelį fizinį aktyvumą turinčių vaikų, tad rizika aktyviai spotuojantiems vaikams susirgti Osgudo - Šlaterio liga yra kelis kartus didesnė.

Simptomai
• Kelio skausmas ir jautrumas ties blauzdikaulio šiurkštuma (žemiau girnelės)
• Kai kuriais atvejais skausmas gali būti juntamas abiejuose keliuose
• Skausmas fizinio krūvio metu arba nuolatinis
• Tinimas
• Įsitempę raumenys priekinėje ir užpakalinėje šlaunies pusėje

Gydymas
Šlaterio ligos gydymas pirmiausiai orientuojamas į skausmo ir tinimo mažinimą. Todėl yra itin svarbu apriboti aktyvią fizinę veiklą tiek, kad būtų galima užsiimti mėgstama veikla be skausmo ir diskomforto. Kai kuriais atvejais apriboti fizinį aktyvumą yra reikalinga net kelis mėnesius tuo laikotarpiu atliekant tempimo pratimų programą.
Gydymui taip pat yra taikomi specialūs ortopediniai kelio girnelės įtvarai, kurių dėka sumažinamos apkrovos tenkančios savajam girnelės raiščiui ir suteikiama stabilumo visam kelio sąnariui aktyvaus judesio metu. Taip pat yra aktyvinama pažeistos vietos kraujotaka ir mažinamas skausmas bei uždegimas, todėl naudojant tokio pobūžio įtvarus galima greičiau sugrįžti į įprastą kasdieninę ir sportinę veiklą be skausmo.
Svarbu! Siekiant sumažinti ligos atsiradimo riziką prieš sportą būtina atlikti tempimo pratimus ir apšilimą bei pasirinkti tinkamą fizinio krūvio intensyvumą.

Šaltiniai:
1. https://orthopaedicspecialists.com/osgood-schlatter-disease/
2. https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/osgood-schlatter-disease-knee-pain/

Negalavimą padeda spręsti