Pėdos sezamoidinių kauliukų pažeidimai

Pėdos sezamoidinių kauliukų pažeidimai

Kas yra sezamoidai?
Sezamoidai - tai kauliukai įsiterpę į sausgyslę, kurie paprastai visame žmogaus kūne randami tik keletoje sąnarių. Sveikoje pėdoje yra du žirnio formą atitinkantys sezamoidai kauliukai, esantys po kojos nykščio metatarsofalanginiu (MTP)sąnariu. 

 Šie kauliukai veikia kaip skriemulys, kadangi padeda kojos nykščiui judėti taisyklingai ir užtikrina sverto principo veikimą, kuomet ėjimo ar bėgimo metu nykštys atsikelia nuo žemės. Taip pat sezamoidiniai kauliukai padeda tinkamai paskirstyti apkrovas tenkančias kojos nykščio padikaulio galvutei ir absorbuoja ėjimo ar bėgimo metu jai tenkantį smūgį.

Sezamoidų traumos gali sukelti aplinkinių kaulų, sausgyslių ir aplinkinių sąnarį supančių audinių sužalojimus. Dažniausiai tokie pažeidimai yra siejami su veiklomis, kurių metu didžiausios apkrovos ir spaudimas tenka priekinei pėdos daliai, pavyzdžiui, krepšinis, futbolas, tenisas, baletas ir kt. Taip pat padidintą riziką atsirasti sezamoidinių kauliukų problemoms turi žmonės, kurių pėdos arka yra aukšta. Aukštakulnių dėvėjimas irgi yra vienas iš sezamoidų pažeidimo rizikos faktorių.

Sezamoidų pažeidimų tipai
Yra trys pagrindiniai sezamoidų pažeidimo tipai: pakilęs nykštys, sezamoidų lūžis ir sezamoiditas.
Pakilęs nykštys – tai sąnarį supančių minkštųjų audinių pažeidimas, kuris pastebimas kai nykštys yra pakeltas labiau nei įprastai ir taip pat pasireiškia aštrus skausmas bei tinimas. Šis pažeidimas paveikia visą kojos nykštį apribodamas MTP sąnario amplitudę, pažeisdamas minkštuosius audinius arba sukeldamas sezamoidinių kauliukų lūžius.

 

Sezamoidų lūžiai gali būti staigūs ir atsiradę per tam tikrą laikotarpį. Staigūs lūžiai atsiranda traumos metu dėl padidėjusio tiesioginio spaudimo į sezamoidus. Esant staigiam sezamoidinių kauliukų lūžiui atsiranda aštrus skausmas ir patinimas lūžio srityje, tačiau paprastai tai neturi įtakos kojos nykščio sąnariui. Lėtinis sezamoidinių kauliukų lūžis išsivysto palaipsniui su užsisenėjusiu skausmu dėl nuolatinių pasikartojančių apkrovų būtent sezamoidinių kauliukų sričiai.

Sezamoiditas – tai sezamoidinių kauliukų srities uždegimas, kai dėl per didelių apkrovų perkraunama ties MTP sąnariu besitvirtinanti sausgyslė ir atsiranda šios sausgyslės įplyšimai. Skausmas jaučiamas dėvint bet kokią avalynę.

Konservatyvus gydymas
Nechirurginio gydymo būdai yra pasirenkami priklausomai nuo traumos pobūdžio ir jos stiprumo. Konservatyvūs sezamoidinių kauliukų pažeidimo gydymo metodai yra įvairių paminkštinimų, specialių juostų bei teipų naudojimas – būdas padedantis sumažinti tempimą ir apkrovą tenkančią sezamoidams. Taip pat apkrovų mažinimui tikslinga taikyti ir imobilizaciją bei ORTOPEDINIUS VIDPADŽIUS. Sezamoidinių kauliukų pažeidimams gydyti yra svarbi kineziterapija, kurios metu taikomi tempimo, raumenų stiprinimo ir judesių amplitudės didinimo pratimai. Uždegimo mažinimui ir gyjimo skatinimui yra taikomos ultragarso procedūros bei vartojami gydytojo paskirti nesterodiniai priešuždegiminiai vaistai.

Chirurginis gydymas
Kai sezamoidinių kauliukų pažeidimo laipsnis yra stiprus ir konservatyvaus gydymo metodai nėra veiksmingi, tuomet taikomas operacinis gydymas.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.