Peties ankštumo sindromas

Peties ankštumo sindromas

Dažnai net nesusimąstome kai ryte atsikėlus pajuntame tarsi iš niekur atsiradusį peties sąnario skausmą, tačiau nevertėtų numoti ranka, kadangi dažniausiai skausmas būna ne be pagrindo. Paprastai skausmo atsiradimą sąlygoja pamažu rimtėjanti su peties sąnario struktūromis susijusi problema.

Peties sąnario ankštumo sindromas pasireiškia tuomet kai rotatorių manžetės (antdyglinio, podyglinio, mažojo apvaliojo) ir dvigalvio žasto raumenų sausgyslės yra suspaudžiamos pamentiniame tarpe tarp mentės petinės ataugos ir žastikaulio galvos. Judesiai, kuriuose dalyvauja peties sąnarys yra apribojami, jaučiamas skausmas.

Peties sąnario ankštumo sindromo atsiradimo rizika padidėja užsimant veikla, kuri susijusi su nuolatiniais pasikartojančiais peties sąnario judesiais tokiais kaip dažymas, plaukimas, kopinėjimas, tenisas ir kitos sporto šakos kur rankos keliamos virš galvos.
Dėl nuolatinio papetiniame tarpe esančių minkštųjų audinių sugnybimo, atsiranda uždegimas, kuris gali komplikuotis ir netgi sukelti sausgyslių plyšimą.

Yra išskiriamos trys pagrindinės peties ankštumo sindromo stadijos:
I stadija yra grįžtama, apima peties sąnario ūmų uždegimą, edemą ir kraujosrūvas. Dažniausiai pasireiškia dėl per didelės sąnario apkrovos. Būdingas gilus, bukas skausmas peties sąnario priekinėje ir lateralinėje srityse, galintis plisti iki alkūnės sąnario.
II stadija negrįžtama – būdinga peties sąnario kapsulės ir pomentinio tepalinio maišelio skaidulinio audinio fibrozė (išvešėjimas) bei aplinkinių sausgyslių tendinitas. Dėl struktūrinių pokyčių sumažėja peties sąnario judesių amplitudė.
III stadija apima minkštųjų audinių pažeidimą ir rotatorių manžetei priklausančių raumenų dalinį arba visišką plyšimą bei dar didesnį papetinio tarpo esančio tarp mentės petinės ataugos ir žastikaulo galvos sumažėjimą dėl osteofitų formavimosi.

Bendrieji ankštumo sindromo simptomai
• Sunku siekti daiktus esančius už nugaros, atliekant žasto išorinę rotaciją
• Skausmas keliant ranką virš galvos
• Skausmas ramybės būsenoje, miegant ant pažeisto peties
• Peties lanko raumenų silpnumas
• Sumažėjusi bendra aktyvių judesių peties sąnaryje amplitudė

Gydymas
Sėkmingas peties sąnario ankštumo sindromo gydymas labai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Identifikuoti tikrąją priežastį itin svarbu, kai konservatyvaus gydymo priemonės nėra veiksmingos ir yra reikalinga operacija, kurios eiga skiriasi priklausomai nuo kiekvienos ankštumo sindromą sukėlusios priežasties.

Konservatyvus gydymas gana dažnai yra sėkmingas. Jis apima gydytojo paskirtų nesteroidinių priešuždegiminių vaistų kombinaciją kartu su tinkamai sudaryta reabilitacijos programa. Pagrindinis konservatyvaus gydymo tikslas - skausmo mažinimas, prarastų judesių peties sąnaryje atgavimas ir bendras peties sąnario judesių amplitudės didinimas.

Operacinis gydymas priklauso nuo pažeidimo lygmens. Pirminiam ankštumo sindromui yra taikomas chirurginis gydymas skirtas pirminei rotatorių manžetės patologijai koreguoti. Antriniam peties ankštumo sindromui taikomas operacinis gydymas, kurio tikslas – sąnario stabilizavimas.

Po operacijos labai svarbu atlikti reabilitaciją, kuri koncentruojasi į skausmo mažinimą, judesių amplitudės bei raumenų jėgos didinimą.

Šaltiniai:
1) https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9780323393706000330?scrollTo=%23hl0000850
2) https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9781455709779000055?scrollTo=%23hl0003649

 

Negalavimą padeda spręsti

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.