D.U.K.

Aukšta keltis – priešinga plokščiapėdystei pėdos deformacija. Vystantis aukštai kelčiai pėdos skliautas stipriai išlinksta, o keltis tampa aukštesnė nei įprasta. Negalavimą lydi pėdos skausmai, be to, aukštą keltį turintiems žmonėms labai sunku išsirinkti tinkamą avalynę. Moterims, turinčioms per aukštą keltį negalima nešioti aukštakulnių, nes jie dar labiau išlenkia pėdos skliautą, iškelia keltį ir paskatina pėdos deformaciją. Šiuo atveju ortopediniai įdėklai padidina atramos plotą pėdoje ir tolygiai paskirsto apkrovas per visa pėdą.

Deja, pastarojo meto statistika teigia, kad tik kas dešimtas vaikas ar paauglys yra ortopediškai sveikas. Taip vadinamas „batų nušleivojimas“ rodo, kad vaiko pėda virsta arba į vidų (dažniausiai) arba į išorę. Taip atsitinka dėl raumenų, raiščių silpnumo, fizinio neaktyvumo, nesveikos avalynės, traumų. Įdėklai atstato pėdą anatomiškai į teisingą padėtį, o pratimai ir tam tikra fizinė veikla(dviratis, šokiai) sustiprina patį judėjimo aparatą.

Jei įdėklus Jums pagamino dėl kokių nors pėdų problemų, juos reikia nešioti visoje avalynėje ir visą laiką judant. Jei juos pasigaminote ar nusipirkote tam tikrai veiklai (darbui) ar sportavimui, galima nešioti tik tos veiklos metu. Atsižvelgiant į Jūsų pėdos būklę, geriausiai Jums galės patarti pediatras ar ortopedas-technikas.

Taip, tačiau įdėklų konstrukcija priklausys nuo sporto rūšies ir kaip rimtai Jūs sportuojate. Kiekvienoje atskiroje sporto šakoje apkrovos pėdoje būna nevienodos, t.y. perkraunamos skirtingos pėdos dalys. Specialistai pataria pasidaryti specializuotus individualius įdėklus, skirtus Jūsų mėgstamai sporto šakai.

Ne. Paprastai įdėklai daromi ¾ pėdos ilgio. Be to, gerai pritaikyti įdėklai pėdą anatomiškai pastato į teisingą padėtį ir tokiu būdu įdėklai bus tinkami jūsų avalynei.

Anaiptol ne. Vokietijos Schein ortopedijos serviso kompanija siūlo apie 12.000 įvairiausių įdėklų. Juos galima nešioti sportuojant (kiekvienai sporto rūšiai skirtingi), įsidėti į klasikinę avalynę, į aukštakulnius. Tokiu būdu apsaugosite pėdas ir visą judamąjį aparatą nuo perkrovų ir deformacijų. Pėdos ir kojos nepervargs.

Ortopediniai įdėklai neatstato pėdos anatomijos, tačiau pristabdys tolimesnę deformaciją arba padės jos išvengti. Įdėklai palaiko taisyklingą pėdos formą, sustiprina kojų raumenis, subalansuoja viso kūno laikyseną.

Plokščiapėdystė būna skersinė, išilginė ir kombinuota (kai nuleista ir skersinė, ir išilginė pėdos arka). Dažniausiai sutinkama skersinė: būdingas išorinis požymis – kojos pirštai tartum nusisukę į priešingus šonus. Dažna jos pasekmė – „kauliukas“, pirmojo pėdos piršto valgus deformacija (hallux valgus). Tai sukelia įvairias perkrovas atskirose pėdos dalyse. Esant skersinei plokščiapėdystei pasikeitęs neteisingas pėdos judesys sąlygoja ir neteisingą visos griaučių sistemos judėjimą. Norint išvengti neigiamų pasekmių reikia nešioti gerai pritaikytus individualius įdėklus, daryti tam pratimus pėdai.

Pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastį. Būtinai reikia pasirodyti podiatrui (pėdos specialistui). Esant kulnakaulio ataugoms, „pentinams“, pėdos kulno dalies krypimui puikiai padeda gerai pritaikyti individualūs įdėklai.

Uždegiminiam procesui užsitęsus galima nuskausminti stipriais priešuždegiminiais vaistais.

Tai atsitinka dėl įvairių priežasčių: paveldėtos pėdos anatomijos ir biomechanikos, netinkamos avalynės (per siaura, aukštakulnė, per minkšta), specifinės veiklos(perkrova priekinei pėdos daliai), dėl traumų, ligų.

Gydymas: radikalus – operacija, konservatyvus – gerai pritaikyti individualūs įdėklai, pratimai, masažai.