Kojų skausmas nėštumo metu

Kojų skausmas nėštumo metu

 

Sužinojus, jog šeimoje laukiama pagausėjimo, savaime suprantama, jog džiugios naujienos nustelbia bet kokius ateityje laukiančius rūpesčius. Tačiau, einant nėštumo mėnesiams, visgi būsimoms mamoms tenka didžiausi iššūkiai, nemaloniai lydintys jas visą kūdikio laukimo laikotarpį. Vienas nemaloniausių ir labiausiai moteris kamuojančių problemų

nėštumo metu yra kojų skausmas, kuris ne tik apriboja judėjimą, bet kartais sukelia net ir psichologinį diskomfortą. Tad, ką vertėtų žinoti ir kaip išvengti kojų skausmo, kad 9 mėnesiai neštų teigiamas emocijas ir leistų kuo maksimaliau pasimiršti apie nemalonius pojūčius?

Skaudančios kojos nėštumo metu – sutrikusios kraujotakos padarinys
Dažną besilaukiančią moterį kojų skausmas pradeda varginti jau nuo pirmųjų nėštumo mėnesių, pradėjus augti svoriui. Nemalonūs pojūčiai kojose atsiranda dėl sutrikusios veninės kraujotakos.
Nėštumo metu (ypatingai antroje jo pusėje) moters organizme vyksta dideli pokyčiai, lemiantys nemalonų kojų skausmą: maždaug trečdaliu padidėja cirkuliuojančio kraujo tūris, didėja gimda, vis labiau spaudžiamos kraujagyslės pilvo srityje. Itin stipriai kinta hormonų pusiausvyra: sumažėja estrogenų (moteriškieji lytiniai hormonai) ir padidėja progesterono (steroidinis hormonas) kiekis, kas ir išbalansuoja venų sienelių tonusą, lėtina veninę kraujotaką ir paskatina kraujo sulaikymą kojose.

Kojų skausmas gali būti įvairus
Priklausomai nuo įvairių faktorių (natūralaus moters svorio, ūgio, gyvensenos, įpročių, kamuojančių ligų ir pan.) kojų skausmas besilaukiant taip pat skirtingas. Vieni dažniausių nėštukes kamuojančių kojų ligų bei sutrikimų– mėšlungis, nutirpimas, išryškėjusios venos kojų paviršiuje. Šie negalavimai yra išties nemalonūs ir reikalauja skirtingos prevencijos. Žinoma, susidūrus su nuolatiniu, ypač dideliu kojų skausmu, būtina kreiptis į šeimos gydytojus ar ortopedus, kurie konsultuos ir padės išsiaiškinti tikrąją skausmo priežastį.

Kaip nėščiosioms kovoti su kojų skausmu namų sąlygomis?
Nuo seniausių laikų besilaukiančios moters kojų skausmo gydymui yra pasitelkiami patys įvairiausi metodai.

Bene labiausiai moterų taikomas būdas nėštumo metu siekiant sumažinti kojų skausmą yra jų sukėlimas į kiek aukštesnę padėtį einant miegoti ar tiesiog ilsintis. Tam tinkamiausia – pagalvė. Be jokios abejonės, aukštakulnių iškeitimas į patogią avalynę, su minkštu ir prie pėdos prisitaikančiu padu, taip pat lemia geresnę kojų būklę laukiantis. Kiti patarimai nėščioms moterims, norinčioms kuo mažiau kentėti nuo bjauraus kojų skausmo, yra depiliacijos vašku vengimas, laikinas aptemptų drabužių atsisakymas.
Ne ką mažesnį dėmesį kūdikio ir savo pačios labui besilaukianti moteris turėtų skirti racionaliai mitybai ir reguliariam judėjimui. Tinkamai valgant galima išvengti vidurių užkietėjimo, nemalonių skrandžio skausmų, o pakankamas fizinis aktyvumas (pastebima: nepervargstant ir nepervertinant savo jėgų!) pripratins moters kojas prie krūvių ir bent kuriam laikui atidės varginantį kojų skausmą.

Profesionalų pagalba
Šiandien greta namuose taikomų būdų sumažinti skausmą kojose, naudojamos ir pažangios medicininės priemonės bei procedūros.
Praėjus keliems laukimo mėnesiams, įprastos namų procedūros gali tapti nebeveiksmingos. Įpusėjus nėštumui, ar iki naujos gyvybės atėjimui į šį pasaulį likus visai nedaug laiko, gydytojai rekomenduoja specialius kojų masažus, SPA terapijas. Mediciniškai patikrintų metodų pagalba suaktyvinama kojų kraujotaka, sumažinamas patinimo ir sunkumo jausmas.

Ortopedų nuomone, nėštumo metu moterims ypač padeda KOMPRESINES KOJINES ir ORTOPEDINIAI VIDPADŽIAI. Kompresinės kojinės yra taikomos įvairaus amžiaus ir lyties asmenims, kuriems daug laiko tenka praleisti ant kojų, sėdėti ar keliauti. Jų dėka yra aktyvinama kraujotaka. Ortopediniai vidpadžiai – tai specialūs padukai, įdėklai, plokštelės, kurie paskirsto pėdoms tenkantį krūvį. Kadangi kasdien mūsų pėdos turi prisitaikyti prie atliekamų judesių, amortizuodamos klubų, kelių ir kulkšnių sąnarius veikiančias jėgas, vidpadžiai tampa didžiuliu palengvinimu skirstant krūvius daugeliui žmonių, tame tarpe ir nėštukėms.

Įspėjantis kojų skausmas
Nors kai kurios besilaukiančios moterys mano, jog kojų sunkumas, tinimas ir skausmas išnyksta iš kart po gimdymo, labai atsainiai į šią problemą nederėtų žiūrėti: būtent toks kojų skausmas yra atskaitos taškas atsirasti pavojingoms, nuolat progresuojančioms lėtinėms kojų venų ligoms. Veninės kojų kraujotakos sutrikimas labai dažnai pradeda vystytis nėštumo metu, tačiau, svarbu nepamiršti, jog šiuo laikotarpiu sudaromos palankios sąlygos šios ligos vystymuisi ir ateityje. Be to, kojų skausmas nėštumo metu ir po jo gali daryti įtaką ir nugaros, stuburo skausmams.

Taigi, besilaukiančių moterų giedras mintis apie mažąjį šeimos narį labai dažnai išsklaido įkyrus kojų skausmas. Jo atsiradimo priežasčių, kaip ir gydymo būdų – ne vienas. Žinoma, pasirinkti vieną ar kitą būdą kovai su skausmu kojų srityje padės ne tik artimieji ir laiko patikrinta liaudies medicina, tačiau ir profesionalios priemonės, kojų masažai ar specialistų konsultacijos. Kentėti kojų skausmo nėštumo metu – negalima.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.