Raktikaulio traumos

Raktikaulio traumos

Raktikaulio traumos yra gana dažnos ir jas patiria įvairaus amžiaus žmonės, tačiau daugeliui iškyla klausimas kur tiksliai yra raktikaulis, kokios gali būti su šiuo kaulu susijusios traumos ir kaip jas atpažinti.


Kas tai yra raktikaulis?
Raktikaulis tai - ilgasis kaulas, horizontaliai gulintis tarp krūtinkaulio rankenos ir mentės petinės ataugos. Raktikaulį galima apčiuopti priekyje ties sritimi tarp krūtinkaulio viršaus ir peties. Abu raktikaulio sąnarinius galus supa raiščiai, kurie išnyrant raktikauliui yra įplešiami arba visiškai nutraukiami.

Raktikaulio išnirimas
Krūtinkaulinio raktikaulio sąnario išnirimas – tai būklė, kurios metu dėl mechaninių jėgų poveikio raktikaulis yra išstumiamas iš krūtinkaulinės raktikaulio sąnarinės duobės. Dažniausiai tokio pobūdžio trauma patiriama aktyviai sportuojant, avarijų bei kitokių incidentų metu. Yra skiriami du raktikaulio išnirimo tipaipriekinis ir užpakalinis. Priekinio išnirimo metu raktikaulis išstumiamas į priekį nuo krūtinkaulio ir tai yra dažniau sutinkamas raktikaulio išnirimo tipas nei užpakalinis. Užpakalinis išnirimas pasireiškia kai raktikaulis yra išstumiamas už krūtinkaulio. Įvykus tokio pobūdžio išnirimui reikalinga skubi medicininė pagalba, kadangi vidaus organai esantys už raktikaulio gali būti pažeisti.

Simptomai:
• Stiprus skausmas ties raktikaulio sritimi
• Sumažėjusi pažeistos pusės rankos judesių amplitudė
• Apsunkintas pažeistos pusės peties kėlimas aukštyn
• Guziukas išnirimo vietoje
• Apsunkintas kvėpavimas

Gydymas
Raktikaulio išnirimas gydomas chirurgiškai, kadangi išnirimo metu stipriai pažeidžiami aplink sąnarį esantys raiščiai ir sausgyslės.

 

Raktikaulio lūžimas
Raktikaulio lūžimas dažniausiai patiriamas dėl mechaninės jėgos poveikio kai krentama ant peties arba ištiestos rankos. Dažnai tokio pobūdžio trauma patiriama kontaktiniame sporte:futbole, imtynėse, kerlinge bei ledo rutulyje.

Simptomai:
• Skausmas raktikaulio srityje
• Sudėtinga atlikti pažeistos pusės rankos judesius
• Tinimas, tempimas, mėlynė aplink traumuotą raktikaulį
• Lūžio srityje iškilęs guziukas

Gydymas
Paprastai raktikaulio lūžgaliai nebūna itin dislokuoti, todėl lūžus raktikauliui chirurginis gydymas dažniausiai nereikalingas.

Konservatyvaus gydymo metodai:
Rankos palaikymas. Iškart po traumos naudojamas paprastas RANKOS LAIKIKLIS , kuris palaiko ranką, apriboja peties sąnario judesius ir kartu neleidžia judėti lūžusiam raktikauliui. Tokiu būdu palaikoma pastovi lūžusio raktikaulio padėtis, kuri reikalinga greitesniam gijimui. Taip pat rekomenduojamas specialus RAKTIKAULIO ĮTVARAS , kurio paskirtis atvesti pečius atgal ir apsaugoti kaulo lūžgalius nuo užėjimo vienas ant kito.
Šaltis. Pirmąsias 3-5 dienas po traumos skausmo ir tinimo mažinimui rekomenduojama naudoti ledą. Uždėkite ant traumuotos vietos šalčio kompresą ar šaldytų daržovių maišelį ir palaikykite 15-20 minučių kas 2-3 valandas. Svarbu, kad šalčio kompresas tiesiogiai nekontaktuotų su oda, todėl prieš dedant ant traumuotos vietos, rekomenduojama jį įvynioti į ploną audinį.
Medikamentai.Skausmo mažinimui gydantis gydytojas paskiria reikiamus nuskausminančius vaistus.
Kineziterapija. Siekiant išvengti gretimų sąnarių sustingimo, paskiriami sąnarių judesio amplitudes didinimo pratimai. Kadangi po traumos visos rankos jėga sumažėja, prasidėjus gijimui ir mežėjant skausmui skiriami pratimai peties lanko ir rankos raumenų jėgai didinti. Pilno raumenų jėgos atstatymo pratimai skiriami visiškai sugijus lūžusiam raktikauliui.

Chirurginis gydymas:
Jei po traumos raktikaulio lūžgaliai yra stipriai nutolę vienas nuo kito, skiriamas chirurginis gydymas. Operacijos metu lūžę kaulo galai atstatomi į taisyklingą horizontalią liniją ir sutvirtinami tam, kad neatitoltų vienas nuo kito ir būtų užtikrinamas tinamas kaulo gijimas.

Lūžus raktikauliui pirmąsias 4-6 savaites reikia :
• Vengti rankos ir peties kėlimo aukštyn
• Vengti sunkių daiktų kilnojimo
• Laikinai nutraukti sportinę veiklą ir fizinius pratimus
• Atlikti judesių amplitudės didinimo pratimus riešo, alkūnės bei peties sąnaryje siekiant išvengti sąnarių sustingimo (pagal gydytojo ar kineziterapeuto rekomendacijas).

 Kada galima sugrįžti į sportinę veiklą?
Apie grįžimą į sportinę veiklą ir įprastą fizinį krūvį informuoja gydantis gydytojas. Paprastai užsiimti įprasta veikla galima kai:
• Gydytojui palpuojant lūžusią vietą nebejaučiamas skausmas
• Pilnai atgauta peties sąnario judesių amplitudė ir sutvirtėję peties sąnarį gaubiantys raumenys
• Rankos ir peties judesiai yra neskausmingi.

 

 

ŠALTINIAI:
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/clavicle-fracture-broken-collarbone/
https://kidshealth.org/en/teens/clavicle-fracture.html
https://drmillett.com/sternoclavicular-joint-dislocation/

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.