Rankos ir kojos lūžiai

Rankos ir kojos lūžiai

Yra žmonių, kurių kaulai yra itin tvirti ir jie per visą gyvenimą nėra patyrę traumos, susijusios su kaulų lūžiais. Deja, tokių žmonių yra nedaug, o rankos ar kojos lūžiai yra gana dažnos traumos, tad ką reikėtų žinoti, jei Jums lūžo ranka, koja, ar tiesiog kojos pirštas?

Kaip atpažinti lūžį?
Jei nukritote ar patyrėte kitokio pobūdžio sužalojimą ir jaučiate aštrų, sunkiai kenčiamą skausmą, sunku arba neįmanoma pajudinti pažeistos vietos, toji vieta smarkiai patino, matyti kraujosruvos, spalvos pakitimai, tuomet tikėtina, jog tai lūžis. Labai svarbu pastebėti, kad, jei nėra aišku, ar sužalojimas yra lūžis, rekomenduojame laikyti tai lūžiu ir su sužeista kūno dalimi elgtis atsargiai. Kitu atveju, galite dar labiau pažeisti sužalotą vietą.

Kaip elgtis lūžus rankai, kojai ar kitai kūno daliai?
Pirmiausia reikia suvokti, jog patiems atstatinėti lūžių ar išnirimų – negalima. Tokį veiksmą privalo atlikti tik patyrę gydytojai. Jei elgsitės priešingai, galite susilaukti itin nemalonių pasekmių.
Esant lūžiui, rekomenduojame į medicinos įstaigą vykti įmobilizavus tą vietą, kad nepasislinktų lūžgaliai.

Komplikacijos
Komplikacijos dažnesnės atvirų lūžių metu. Negerai sutvirtinus lūžio vietą, kaulai suauga neteisingai ir galūnė tampa skausminga, nefunkcionali. Pseudoartrozės (netikras sąnarys arba sąnarys „ne vietoje”) atveju, kaului nesugijus visai, atsiranda neįprastas paslankumas, skausmas ir galūnės deformacijos. Galimi žaizdų užkrėtimai ir infekcijos taip pat priskiriami prie lūžių komplikacijų.

Lūžių gydymas
Atvykus į gydymo įstaigą daromas rentgenas, bandoma išsiaiškinti kaip ir kurioje tiksliai vietoje lūžo kaulas. Tuomet vieta tinkamai imobilizuojama ir sutvirtinama gipsu ar individualiai pagamintu įtvaru. Jei lūžis rimtas, daroma operacija, kurios metu lūžęs kaulas yra sutvirtinamas papildomomis priemonėmis, pavyzdžiui, vinimis ar plokštele.

Lūžių profilaktika
Traumos dažniausiai įvyksta netikėtai, tad nuo jų apsisaugoti ne visada pavyksta. Vis tik, kaulus sutvirtinti, sumažinti jų retėjimą (osteoporozę) ir lūžių tikimybę galima tinkamai maitinantis, t. y. taikant daug kalcio turinčią dietą (vartojant pieno produktus, mėsą žuvį, vaisius, daržoves) ir vengiant tokių, kurie mažina kalcio kiekį organizme, t. y. kofeino, alkoholio, cukraus gaminių. Kaulus stiprina tinkamas fizinis krūvis, tad reiktų skirti laiko kasdieniam pasivaikščiojimui ir mankštai. Žiemos metu nuo traumų gali apsaugoti tinkama avalynė. Ortopedijos parduotuvėse prekiaujama specialiai slidžioms dangoms skirtais spygliuotais padais.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.