Sąnarių gydymas

Sąnarių gydymas

Sąnarys yra vieta, kur jungiasi mažiausiai du kaulai, nuo trinties vienas su kitu saugomi kremzlės. Tarpusavyje jie jungiasi raumenų sausgyslėmis, o raumenys padeda sąnarius sulenkti bei išteisi. Sąnarių ligos, dažniausiai pasireiškiančios skausmu ar kitokio tipo diskomfortu, kamuoja nemažai darbingo amžiaus žmonių, ypač jos būdingos senjorams.

Dažniausiai sąnarių ligas sukelia infekcijos, mažas fizinis aktyvumas, kraujagyslių nekrozė, paveldimumas bei sąnarių susidėvėjimas.

Dažniausios sąnarių ligos
Neabejotinai sąrašo viršuje puikuojasi artrozė, kylanti dėl traumų, nutukimo, sąnariui tenkančio per didelio krūvio. Artrozę galima įtarti, jei vargina sąnarių traškėjimas, skausmas po ilgesnės fizinės veiklos, rytinis sąstingis, sunkus sąnarių lankstymas.
Dar viena sąnarių liga – reumatoidinis artritas, galintis lemti net invalidumą. Ligos išsivystymas nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo lyties, gali atsirasti staiga arba vystytis pamažu. Reumatoidinis artritas dažniau pažeidžia delno, pirštų, pėdos sąnarius.

Sąnarių gydymas vaistais
Jei sąnarių skausmas kartojasi, stiprėja, nepraeina, vargina ir trukdo atlikti kasdienius darbus, nelaukite ir skubiai užsirašykite vizitui pas gydytoją. Įvertinęs simptomus, atlikęs reikiamus tyrimus gydytojas nuspręs, ar reikalingas medikamentinis gydymas. Jei reikalingas, gydytojas vaistus ir jų dozes parinks atsižvelgdamas į skausmo priežastį.

Patarimai, kaip padėti sau, sergant sąnarių ligomis, arba kaip sumažinti riziką jomis susirgti
• Skaudančiam sąnariui įsigykite specialų įtvarą, suteiksiantį reikiamą atramą ir stabilumą, o drauge ir padėsiantį mažinti tinimą bei malšinti skausmą. Elastingas įtvaras nevaržys judesių, bus malonus dėvėti, pagamintas iš kokybiškos medžiagos leis odai kvėpuoti, puikiai sugers drėgmę ir ją išgarins.

Antsvoris –jo reikėtų atsikratyti, kadangi dėl didesniosvorio sąnariams tenka didesnės apkrovos.

• Paūmėjus ligai, sustiprėjus skausmui – leiskite sąnariui pailsėti, nesimankštinkite. Priemonių (mankštos, įvairių procedūrų) imkitės tik tada, kai skausmas kiek atslūgsta. Kai sąnarius skauda, padeda ledo kompresai, o kai skausmas apmažėja, tada geriau dėti šiltus kompresus.

Subalansuokite mitybą, atsisakykite alkoholio, rūkymo, kavos (ar bent sumažinkite išgeriamą jos kiekį iki minimalaus). Sąnariams nesveika rūgštūs produktai, todėl juos iš savo raciono pašalinkite arba sumažinkite suvartojamų rūgščių produktų kiekį. Į racioną įtraukite daugiau žuvies – idealiai tiks silkė, lašiša, skumbrė. Žuvyje esančios omega 3 rūgštys padeda malšinti skausmą.

• Sąnariams reikšmingas jungiamąjį audinį sutvirtinantis vitaminas C, taip pat kraujotakai teigiamos įtakos turinti vitaminas B, kuris taip pat aprūpina kremzlę deguonimi bei maisto medžiagomis. Svarbu gauti pakankamą kiekį ir vitamino D, turinčio daug naudos kaulėjimo procesui.

• Sportuokite, bet nepersistenkite ir nepersitempkite. Jei turite sąnarių problemų, juo labiau jei turite ir antsvorio, reikėtų vengti alpinizmo, jogos, teniso, futbolo, krepšinio, bėgimo, badmintono ir kitų sporto šakų, kur reikia atlikti šuoliukus, spyrius ir pan. Sąnariams puikiai tinka plaukimas, taip pat vaikščiojimas, mankšta su treniruokliais. Sąnarius būtina mankštinti, kitaip jie sustings, raumenys atrofuosis ir sąnariams teks dar didesnis krūvis. Tikslingas ir saikingas sportas –didelė nauda sąnariams.

• Stenkitės ilgai nesėdėti vienoje pozicijoje, kadangi taip sulėtėja kraujotaka.

• Nustatytas ryšys tarp anginos ir sąnarių ligų, todėl nenumokite į anginą ranka ir gydykite ją, kadangi pasitaiko, kad angina, o taip pat ir kitos infekcinės ligos, komplikuojasi būtent į sąnarių uždegimą.

Reabilitacijos pratimai,skirti stiprinti sąnarius
Atsigulkite ant nugaros, lenkite ir atlenkite pėdas – pirma vienos kojos, tada kitos. Kiekviena koja pakartokite bent dešimt kartų.

• Atsigulkite ant nugaros, rankas priglauskite prie šonų. Įtempkite kojų pirštus, tuo pačiu metu kelkite į viršų rankas, kad priglustų prie ausų, o iškvėpdami rankas grąžinkite į pradinę padėtį, pėdas atpalaiduokite. Pakartokite pratimą penkis kartus.

• Atsigulkite ant nugaros, kojas išteiskite. Vieną koją lenkite ir kuoarčiau pritraukite prie krūtinės, tada nuleiskite ir atlikite tą patį su kita koja. Su kiekviena koja pakartokite po penkis kartus.

• „Dviračio“ pratimas daugeliui žinomas – atsigulkite ant nugaros, kojas pakelkite ir „minkite“ dviratį ore.

Atsigulkite ant pilvo, rankas susidėkite priekyje ir į jas atremkite kaktą. Lenkite vieną koją po kitos – siekite kojos kulnu sėdmenų.

Gydyti bei stiprinti sąnarius galima ir natūraliais būdais
Sąnariams gydyti galima pasitelkti ir liaudies išmintų, pavyzdžiui:

• Nuskinkite kelias pušies šakeles, užpilkite verdančiu vandeniu ir leiskite atvėsti. Šiame vandenyje mirkykite kojas iki pusvalandžio, tada apsimaukite ilgas vilnones kojines ar apvyniokite kuo nors kojas ir pagulėkite, atsipalaiduokite.

• Kelis gramus susmulkintų lauro lapų pavirkite 300 ml vandens. Nuovirą pilkite į termosą ir laikykite apie 5 valandas. Tada nukoškite ir gerkite po truputį visą dieną. Negerkite po daug! Tokį nuovirą vartokite tris dienas, pakartokite po savaitės ir taipapie tris mėnesius.

Liaudies medicinoje kovojant su sąnarių skausmu bei ligomis labai vertinami ir varnalėšų lapai, taip pat kopūstas, šalpusniai.

 

Negalavimą padeda spręsti

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.