Sisteminės sklerozės paveikta pėda

Sisteminės sklerozės paveikta pėda

Sisteminė sklerozėtai jungiamojo audinio liga, pasireiškianti per didele kolageno gamyba, endotelio proliferacija (ląstelių kiekio augimas), tam tikrais uždegiminiais pakitimais, smulkiųjų kraujagyslių obliteracija (nykimas), mikrocirkuliacijos sutrikimais bei vidaus organų fibroze. 

Kol kas tiksli sisteminės sklerozės etiologijos priežastis nėra aiški, tačiau manoma, jog ji atsiranda sutrikus sklandžiam tarpusavio veikimui tarp endotelio ir epitelio bei fibroblastų ląstelių taip pat sutrikus limfocitų aktyvacijai bei antikūnų gamybai.

Sisteminės sklerozės rūšys

Sisteminė sklerozė yra dviejų tipų: ribota ir difuzinė. Ribotos sisteminės sklerozės pažeidimai daugiausia pasireiškia periferinėse kūno dalyse pvz.: pėdose, plaštakose, veide. Difuzinė sisteminė sklerozė daugiausiai apima centrines kūno dalis t. y. liemenį, krūtinę, šlaunis.

Simptomai

Sisteminės sklerozės simptomai pasireiškiantys pėdos srityje yra labai panašūs į reumatoidinio artrito simptomus – kaulų erozija ir poodinių riebalų atrofija, kuri skatina pade esančio riebalinio audinio atrofavimąsi. Dėl to pėdai tenka vis didesnis spaudimas ir tai padidina pėdos išopėjimų riziką, kuri gali turėti rimtas pasekmes, ypač žmonėms sergantiems cukriniu diabetu. Jeigu sisteminė sklerozė yra negydoma, gali tekti atlikti apatinės galūnės amputaciją.

Progresuojanti odos ir poodžio fibrozė ir mikrocirkuliacijos sutrikimas yra svarbiausias patogenezinis veiksnys. Vienas iš pirmųjų požymių signalizuojančių apie sisteminę sklerozę yra Reino sindromas, kuris gali pasireikšti net keliolika metų anksčiau nei kiti simptomai. Ligos metu storėja poodis, atrofuojasi oda, sutrinka kraujotaka smulkiose ir stambiose kraujagyslėse, dėl to randasi trofinės opos, gali atsirasti gangrena pirštuose. Ankstyvo pažeidimo stadijoje būdinga plaštakų ir pėdų audinių edema, kuri gali būti pakankamai gili ir pasiekti sausgysles arba užspausti nervus. Vėlyvojo pažeidimo stadijoje pirštuose vystosi sklerodaktilija: pirštai trumpėja, sukietėja oda bei gali atsirasti negyjančios opos.

Sisteminės sklerozės profilaktika

Ortopedinių batų ir spaudimą mažinančių VIDPADŽIŲ naudojimas gali apsaugoti nuo pėdos opų atsiradimo, kadangi tinkamai paskirstomas pėdai tenkančios apkrovos ir palaikomos optimalios sąnarių judesių amplitudės.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.