Stresinis kaulo lūžis
Tai kaulo vientisumo pažeidimas, atsiradęs dėl didelės tiesioginės jėgos poveikio. Paprastai stresiniai kaulų lūžiai yra skirstomi į nepakankamumo ir pervargimo lūžius. Nepakankamumo lūžiai atsiranda silpnuose kauluose, kurių elastingumas ir mineralinis tankis yra sumažėjęs. Pervargimo stresiniai lūžiai – tai judamojo aparato atsakas į ilgai trunkantį ar nuolat besikartojantį nestiprų fizinį traumavimą, dėl kurio atsiranda daugybiniai kaulo mikro įskilimai. Didelės pakartotinės apkrovos metu kaulas nebepajėgia atlaikyti krūvio ir lūžta.
Traumos mechanizmas
Esant kojų ilgių skirtumui, ilgesnės kojos pėda ima krypti į vidų, pakinta natūralūs atramos taškai, labiau remiamasi vidine pėdos dalimi, nusileidžia pėdos skliautas, pado sausgyslė netenka amortizacinių savybių, pakinta eisena. Dėl atsiradusios pėdos pronacijos (krypimo į vidų), pakinta visa kojos ašis. Labiau apkraunama nugara, klubo sąnarys, kelyje didesnis krūvis tenka išoriniam meniskui ir kelio sąnarį sutvirtinančiam vidiniam šalutiniam raiščiui. Pėdos hiperpronacija blauzdos srityje padidina sukimo jėgą tenkančią vidurinei blauzdikaulio daliai, kur paprastai ir įvyksta stresinis kaulo lūžis.
Prevencija
Šių dienų technologijų ir ortopedijos pažangos dėka, yra taikomos specialios priemonės, kurios padeda sumažinti kojų ilgių skirtumą ir diskomfortą, palengvinti judėjimą ir išvengti rimtų traumų. Kojų ilgių skirtumo mažinimui rekomenduojama naudoti specialias ortopedines pakulnes bei vidpadžius, kurie leidžia padidinti judesių amplitudę čiurnos sąnaryje, pagerinti smūgių amortizaciją, kiek įmanoma suvienodinti apkrovas tenkančias galūnėms ir leisti judėti kuo lengviau, sumažinant skausmą. Svarbu pabrėžti, kad kiekviena ortopedinė priemonė turi būti parinkta specialisto, kadangi pasirinkdami patys, galite pasirinkti klaidingai ir pasidaryti sau žalos.