Kaip bėgiojant išvengti pėdų skausmo? Bėgiko atmintinė

Kaip bėgiojant išvengti pėdų skausmo? Bėgiko atmintinė

Vos atsistoję ant kojų, mes siekiame kuo greičiau pajusti nevaržomą judėjimo laisvę: vaikščioti, šokti, bėgioti. Vyresniame amžiuje fizinis aktyvumas taip pat neišvengiamas, o daugeliui žmonių sportas ir judėjimas tampa pagrindine arba mėgstama veikla, hobiu.

 Šiais laikais atsiranda vis daugiau entuziastų, norinčių savo jėgas išbandyti bene vienoje seniausių sporto rūšių – bėgime. Nors, sporto profesionalų teigimu, bėgti yra naudinga ir smagu, negalima pamiršti, jog tam būtina tinkamai pasiruošti. Įvertinus savo galimybes, užkertamas kelias įvairioms traumoms, tad galima nebesirūpinti, jog viena labiausiai pradedančiuosius ar netinkamai bėgiojančius asmenis užklumpančių problemų – pėdų skausmas – privers jus staiga sustoti.

Taigi, kaip žinoti, ar Jūsų pasirinkta bėgiojimo technika yra tinkama, nesukels pėdų skausmo, ir ką daryti, jei vis dėlto traumų šioje srityje išvengti nepavyko?

Pėdų skausmas bėgiojant: dėl ko jis kyla?
Bene kiekvienas profesionaliai sportuojantis asmuo galėtų patvirtinti tą patį: bėgiojimas yra puikus būdas lavinti raumenis, didinti ištvermę ir gerinti bendrą sveikatos būklę. Tačiau visi jie skuba pridurti ir tai, jog, klaidingai įvertinus savo fizinę parengtį ir persistengus bėgant, galima sukelti rimtus pėdos skausmus.

Pėdų skausmas kyla dėl didesnės nei įpratai fizinės apkrovos arba avint nepatogią ir netinkamą avalynę suaktyvėjus judėjimui ir po intensyvesnio sporto patempiami apatinės kojos dalies raumenys ir raiščiai, taip sukeliant nemalonius pojūčius. Pėda veikia kaip amortizatorius, o netinkamai pasirinkus jos statymo padėtį bėgimo metu, galimi tam tikri jos pažeidimai ir išties rimtos traumos.

Be netinkamos avalynės, skausmą pėdose žmogus taip pat gali jausti dėl vietinių ligų, anomalijų, kartais skausmas persiduoda ir iš kitų vietų, pavyzdžiui, blauzdos, stuburo. Tokiais atvejais sportuoti ir bėgioti reikia itin atsakingai.

Kitos pėdų skausmo priežastys – podagra (lėtinė šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimo sukelta liga), reumatoidinis artritas (lėtinė, autoimuninė liga, kurios metu sąnariuose vyksta uždegiminiai procesai), pėdų karpos, nuospaudos, padikaulių stresiniai lūžiai, bėgikams ypatingai dažnai pasireiškiantis Achilo sausgyslės ar tepalinio maišelio uždegimai bei bursitas (lėtinis ar ūminis sąnario tepalinio maišelio, bursos, uždegimas).

Išankstinis ir atsakingai apgalvotas pasiruošimas bėgimui
Planuoti, kokią avalynę, distanciją ir bėgimo techniką rinktis, būtina ne tik atletams. Šie aspektai yra labai svarbūs ir tiems, kurie dar tik planuoja išbandyti savo ištvermę bėgimo sporte.

Dėmesingai pasirinkti sportiniai bėgimo bateliai padeda išvengti pėdos sužalojimų, nuospaudų bei garantuoja komfortą aktyvios veiklos metu. Svarbu, jog batai nevaržytų judesių, nespaustų, netrintų ir atitiktų oro sąlygas. Ne ką mažiau svarbus ir bėgiojimui skirtos avalynės padas: jis turėtų būti elastingas, tačiau jokiu būdu ne per storas, ir pralaidus orui.
Kitas svarbus aspektas – bėgimo technika. Priklausomai nuo bėgiojimo tikslo, paviršiaus, galimas bėgimas statant pėdą arba nuo kulno, arba nuo pirštų galų. Pirmuoju atveju, tinkamas santykinai minkštas bėgimo takas ir taip galima nubėgti ilgesnius atstumus. Tuo tarpu bėgikai, kurie pasirenka akmenuotą, nelygų paviršių, turi bėgti kiek grakščiau, tad pėdos statymas nuo pirštų galų tam puikiai tinkamas.

Nepamirškite, jog įkyrus pėdų skausmas pabėgiojus nekamuos, jei prieš tai atliksite pėdos apšilimą, o viso judėjimo metu stengsitės išlaikyti taisyklingą laikyseną.

Specialios priemonės pėdos traumų prevencijai
Šiandien bėgiojimo šalininkų veiklai palengvinti ir siekiant juos apsaugoti nuo pėdos traumų yra sukurta nemažai papildomų priemonių, užtikrinančių svorio, tenkančio pėdai, paskirstymą, paminkštinimą ir panašiai.

Bene populiariausia ir tarp bėgiojančių žmonių plačiai paplitusi priemonė, skirta apsisaugoti nuo įvairių pėdos sužalojimų yra ORTOPEDINIAI VIDPADŽIAI. Tai specialios technologijos būdu ortopedo techniko pagaminti padukai, įdėklai, plokštelės, kurios paskirsto pėdoms tenkantį krūvį, dėl to sumažėja kojų ir nugaros skausmo rizika.

Bėgiojimo ar kito intensyvaus judėjimo metu, naudojant ortopedinius vidpadžius, galima užkirsti kelią taip vadinamo bėgiko pėdos sindromo atsiradimui, kuomet juntamas deginantis kulno skausmas, pėdos skliauto maudimas ir sumažėjęs jautrumas srityje po didžiuoju kojos pirštu.

Taigi, nors ir koks naudingas mūsų organizmui bebūtų bėgimas, prieš aunantis sportinius batelius, dera labai atsakingai apsvarstyti tam tikrus niuansus. Tinkamas pasiruošimas ir specialios avalynės bei priemonių naudojimas prieš ir paties bėgiojimo metu neleidžia pėdų skausmui nustebti saldaus įveiktų kilometrų bėgant jausmo. Išvenkite pėdos traumų, atkreipdami dėmesį į keletą patarimų – būkite nepralenkiami. 

Tiek megėjams, tiek profesionalams rekomenduojame atlikti BĖGIMO TYRIMĄ
 

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.