Kaklo išvarža arba plyšęs tapslankstelinis diskas

Kaklo išvarža arba plyšęs tapslankstelinis diskas

Kaklinės dalies tarpslankstelinio disko išvarža yra viena dažniausių kaklo ir rankų skausmo priežasčių, labiausiai paplitusių tarp darbingo amžiaus žmonių ir sportininkų. Skausmo pojūtis dažniausiai būna bukas, apimantis didesnį plotą arba aštrus ir konkrečiai lokalizuotas. Paprastai skausmas pasireiškia tarpumentėje, gali plisti žemyn į plaštaką bei pirštus. Taip pat dažnas pacientas skundžiasi tirpimo ir skruzdėlyčių bėgiojimo pojūčiais. Skausmas bei tirpimas paūmėja dėl tam tikros padėties.


Tarpslankstelinio disko išvarža- tai tarpslankstelinio disko minkštiminio branduolio išsiveržimas pro skaidulinį disko žiedą. Išsiveržęs minkštiminis branduolys ima dirginti nervinę šaknelę arba visiškai ją užspaudžia ir tokiu būdu sukelia išvaržai būdingus simptomus.Dažniausiai ši būklė pasireiškia darbingo amžiaus žmonėms. Tarpslankstelinio disko išvarža gali pasireikšti sporto metu ar esant kaklo traumai. Šio pažeidimo simptomai atsiranda staiga.

Esant kaklinio tarpslankstelinio disko išvaržai skausmas rankoje pasireiškia dėl to, jog išsiveržęs disko branduolys dirgina vieną iš kakle esančių nervų šaknelių. Skausmas plinta žemyn į ranką. Be pasireiškiančio skausmo, dilgčiojimas ir tirpimas gali būti jaučiamas iki pat pirštų galiukų, o taip pat gali pasireikšti ir raumenų spazmai.
Tarpslanksteliniai diskai nėra labai dideli ir laisvos vietos praeinantiems nervams taip pat nėra daug, todėl net ir mažiausia tarpslankstelinio disko išvarža gali dirginti ar užspausti nervą bei sukelti būdingus simptomus.

Kaklo išvaržos simptomai
Kakle atsiradusi išvarža sukelia simptomus jaučiamus žasto, dilbio bei plaštakos, o kartais ir peties lanko srityse. Kai kuriems žmonėms išsiveržęs tarpslankstelinio disko branduolys gali spausti ir dirginti nugaros smegenų kanalą. Tai yra daug rimtesnė būklė, pasireiškianti kaklo skausmu, sutrinka smulkioji motorika, daiktai ima kristi iš rankų, pasireiškia tirpimas, koordinacijos bei eisenos sutrikimai. Tokiu atveju būtinas skubus gydymas.

Riziką didinantys veiksniai
Stuburo išvaržos atsiradimas yra ilgalaikis, lėtinis procesas, kurio priežastys nėra iki galo išaiškintos, tačiau yra žinomi rizikos faktoriai, kurie turi įtakos išvaržos progresavimui. Kaklinės stuburo dalies tarpslankstelinio disko išvaržos riziką didina sumažėjęs fizinis aktyvumas ir netaisyklinga laikysena, dėl kurios spaudimas tenkantis tarpslanksteliniam diskui yra paskirstomas netolygiai ir skatina minkštiminio branduolio išsiveržimą už disko ribų. Taip pat didesnė kaklo išvaržos tikimybė yra vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi su amžiumi žmogaus tarpslanksteliniai diskai palaipsniui netenka vandens ir tampa mažiau elastingi. Struktūrinius disko pokyčius lemia ir neracionali mityba.Šie faktoriai kartu kombinuojant juos su netaisyklinga ergonomika keliant daiktus, naujai patiriamomis ir pakartotinėmis traumomis bei nuolatiniu tarpslankstelinių diskų dėvėjimusi, didina kaklo išvaržos riziką.

Kaklo išvarža gali atsirasti -staiga išsiveržus minkštiminiam branduoliui arba išsivystyti palaipsniui t.y. minkštiminiam branduoliui vis labiau pažeidžiant skaidulinio žiedo pluoštus. Pastarasis gali trukti kelias savaites ar mėnesius kol galutinai išsiverš pro skaidulinį tarpslankstelinio disko žiedą.

Yra išskiriamos keturios tarpslankstelinio disko išsiveržimo stadijos:
1. Protrūzija – besiveržiantis minkštiminis branduolys išlieka skaidulinio žiedo viduje, tačiau dėl pakitusios tarpslankstelinio disko formos gali padidėti spaudimas nugaros smegenims.
2. Prolapsas – besiveržiantis minkštiminis branduolys pažeidžia vidinę skaidulinio žiedo struktūrą, tačiau neišeina už tarpslankstelinio disko ribų, nes jį dar sulaiko išorinis skaidulinio žiedo sluoksnis.
3. Ekstrūzija – skaidulinis žiedas plyšta, minkštiminis branduolys išsiveržia į epidūrinį tarpą tarp nugaros smegenų kanalo sienos ir smegenų kietojo dangalo.
4. Sekvestracija –minkštiminio branduolio struktūros pasklinda po epidūrinį tarpą.

Gydymas
Ne visiems pacientams turintiems kaklinės dalies tarpslankstelinio disko išvaržą yra reikalinga operacija. Tais atvejais, kai simptomai nėra išraiškingi ir nesukelia itin didelio diskomforto, gali būti taikomas konservatyvus (nechirurginis) gydymas, kurį apima gydytojo paskirti medikamentai (nesterodiniai priešuždegiminiai, nuskausminamieji ar raumenų tonusą ir spazmus mažinantys vaistai) ar kineziterapija. Jei skiriama kineziterapija, individualią pratimų programą sudaro kineziterapeutas.
Kai tapslankstelinio disko pažedimas yra stiprus, pasireiškia nugarinių nervų šaknelių ar nugaros smegenų kanalo spaudimas tuomet yra taikomas chirurginis gydymas.Chirurginio gydymo tikslas - sumažinti minkštiminio branduolio spaudimą tenkantį nugariniams nervams. Dažniausiai atliekama diskektomija. Tai procedūra, kurios metu pašalinama dalis pažeisto disko. Paprastai ši procedūra atliekama iš kaklo priekio, tačiau kartais tam, kad pasiekti pažeistą diską reikia pašalinti dalį plonos kanalą dengiančios kaulinės plokštelės.

ŠALTINIAI:
https://www.spineuniverse.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-or-ruptured-disc
https://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-symptoms-and-treatment-options

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.